OkayTrade Saturday, 17/11/2018, 2:00:55
Welcome Guest
SİTE MENÜ

ÜYELİKLERİMİZ
Main » FAQ [ New question ]

Ukraynalılar sahtekâr mı?
 
Hayır değiller. Aksine, Ukraynalı serbest ticaret ekonomisine yeni yeni adapte olmaya başladığı 1995-2000 yılları arasında yabancı yatırımcı firma ve kişilerin etik olmayan ticaret anlayışını yaşamak durumunda kalmışlar ve üretildiği ülkede bile satılamayacak değerlerde çok kötü olan ürünleri satın alarak kullanmışlardır, tüketmişlerdir. Ancak ticareti çok kısa bir zamanda öğrendikleri ve hızlı para kazanıp tam olarak iş ahlakını benimseyemedikleri için batının iş anlayışıyla farklılık gösteriyor. Özellikle de çok yavaş işleyen iş akışı, temin edilmesi gereken doküman yoğunluğu, lisans, sertifika ve çeşitli izin prosedürlerinin uzun süreler almasından dolayı sizin iş akışınızı yavaşlatabilir, yapmak istediğiniz işle ilgili heyecanınızı tüketebilir. Fiyat teklifinizi günler sonra alabilmek ve İstediğiniz numunenin gönderilmemesi ya da çok geç sürelerde ulaşması gibi sorunlarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemel. Bu süreçler sizi yıldırarak iyi bir piyasa potansiyeli olan Ukrayna pazarında ürününüzün var olmasına ve yatırım yapmanıza engel olabilir. Bu nedenlerden dolayı bizimle çalışarak paranızı, ürününüzü riske atmamış olursunuz ve en önemlisi zaman kaybetmemiş olursunuz.

Ukrayna’daki fuarlara geldik fakat fuar başarısızdı, ziyaretçi sayısı azdı, ürünlerimize yönelik müşteri bulamadık vs. gibi nedenlerden dolayı satış yapamadık. Bir o kadar da fuar maliyeti, seyahat ve konaklama masrafımız oldu. Stantlarımızda ziyaretçilerle tercümanlar aracılığıyla sohbet etmekten öteye gidemedik. Pazar potansiyelinin iyi olduğunu bildiğimiz Ukrayna Pazarında nasıl var olabiliriz?
 

                          Genellikle fuarlara katılım iyi sonuçlar getirmekte ancak firma olarak yerleşik profesyonelce çalışan bir ihracat departmanlığınız yoksa fuarlardan verim almanız çok zor. Ya da var olan ihracat bölümünüz istediğiniz hizmeti vermekte yetersizde olabilir. Maliyetlerinizi ve risklerinizi azaltmanın iki yolu var.

               Birinci yol: Ukrayna ya kendiniz yerleşeceksiniz, minimum 1 yıl piyasayı tanımaya çalışacaksınız, firmalarla görüşmeler gerçekleştireceksiniz, Ukrayna’da bir ofis açacak ya da yeni bir firma kuracaksınız. En az İngilizce bilen kalifiye personellerle çalışarak aktif pazarlama faaliyetlerinde bulunacaksınız. Dolayısı ile ülkenizden ve işlerinizden de uzak kalacaksınız. Tabii ki bütün bu süreçler size çok zaman kaybettirecek ve maliyetlerinizi katlayacak. Eğer üreticiyseniz ve ürünlerinize müşteri arıyorsanız bu maliyetlere neden gerek duyasınız…!  Ancak yatırım yapmak istiyorsanız ve ürünlerinizi burada üretmek istiyorsanız ya da farklı sektörle Ukrayna’ya yatırım yapmak istiyorsanız izlenecek yollardan birisi bu süreçtir.

 

               İkinci yol : "OkayTrade" MPC Co. ofisi Ürün ve Hizmet Pazarlanması departmanlığında yer alan deneyimli, genç, dinamik ve çalışma heyecanını yitirmeyen pazarlama ekibimizin size hizmet vermesine fırsat vererek rahat edebilirsiniz. 

(Detaylı bilgiyi HİZMETLERİMİZ Ana Başlığında yer alan Pazar Araştırma
 alt başlından da inceleyebilirsiniz ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.)

 


Ukrayna’nın üretimleri kalitesiz mi? İstediğim kalitedeki malı nasıl bulurum?

 
                Ukrayna da yabancı sermayenin artışı ile yeni yapılan ve son teknolojinin kullanıldığı üretim tesisleri de hızla artmaktadır. Ancak Sovyetler Birliği zamanından kalan fabrikalarında hala bacası tütmekte, üretim yapılmaktadır. Yapılar eski ya da yenilenme çalışmalarıyla faaliyetler devam etmekte. Üretimde kullanılan makine ve araç gereçler birçok tesiste yenilenmiş durumda. Ayrıca firmalar standardizasyona önem vermekte. Dolayısı ile Ukrayna da yabancı sermayenin de çok önemli katkıları ile üretimler kaliteli düzeye ulaşmıştır. Fakat işlerini ciddi yapmayan kalitesiz ürünler üreten firmalar da var.
               Firma iyi ya da kötü olsun siz kalite kontrolünüzü iyi yapabilirseniz istediğiniz her kalitede ürünü Ukrayna da ürettirebilirsiniz. İstediğiniz kalitedeki malı bulabilmenin en garanti yolu, istediğiniz ürünün numunesini veya teknik özelliklerini, bu malı üreten bütün fabrikalara teker teker iletip, hepsinden ayrı ayrı fiyat almanızdır. Eğer bu fabrikaların tümüne ulaşamıyor veya fabrikalarla iletişim kurmakta zorluklar yaşıyorsanız, o zaman "OkayTrade" MPC Co. çalışanları size hizmet vermekten onur duyacaktır.
 

Ukrayna’dan hammadde ve ürün ithalatı yapıyoruz lakin üreticilerle kontak kurmakta zorluk çekiyoruz. Üretici firmalara ulaşmak, fiyat almak ve pazarlık yapmak için telefon ve mail trafiği içinde boğuluyoruz. Çareyi Rusça veya Ukraynaca bilen fakat ürünlerden, ürün kalitesinden hiç anlamayan kişilerle çalışmakta buluyoruz. Bununla birlikte çalıştığımız bu kişilere de bize yapacağı hizmet karşılığında para ödüyoruz, seyahat, konaklama ve yeme içme maliyetlerini karşılıyoruz. Çeşitli nedenleri öne sürerek ekstra para talepleri de cabası… Daha sonra, çalıştığımız bu kişilerin üreticiyle de ürünlerin adet ve tonajları üzerinden anlaşma yaptığını öğrendik. Üreticinin fiyatlarına kendi komisyonlarını koyarak satın almalarımızda fazladan para ödediğimizi anladık. Aynı durum nakliye ve kargo firmalarıyla yaptıkları anlaşmalar için de geçerli. Üstelik bu paraları bizim için çalışması üzerine para ödediğimiz, masraflarını karşıladığımız kişilere ödedik ki bu durumdan dolayı mağdur olduk. Maliyetlerimizin yükselmesi dolayısı ile fiyatlarımızın yükselmesine neden olmakta.  Artık bu tür kişilere güvenimiz kalmadı. Ne yapmamız konusunda karar veremiyoruz. İşlerimizi bırakıp orada tercümanlarla fabrika gezmekte çözüm değil. Ne yapmalıyız?
 
 

           Ne yazık ki bu durum Ukrayna da çok sık yaşandığı gibi Rusya, Polonya, Romanya ve Türk devletlerinde de yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni profesyonel satın alma acentelerinin yok denecek kadar azlığı ve var olan Türk sahipli firmaların da nakliyecilik, kargo, gümrük gibi işlerle daha yoğun ilgilenmelerinden dolayı bu anlamda çok yetersiz kalmaları ya da satın alma, kalite kontrolde yetersiz bilgi, hizmet ve kalifiye personel maliyetleri gibi sebeplerden dolayı bu sekmen de hizmet vermemektedirler.

          Ya Ukrayna’ya gelip tüm fabrikalara teker teker gidip hem üretim tesislerini görecek, hem de malınız üretilirken ve üretim bittikten sonra malınızın kontrolünü yaptıracaksınız yada Risklerinizi ve maliyetlerinizi azaltmak için işini iyi yapan ciddi bir satın alma acentesi ile çalışarak sorunları ortadan kaldırmalısınız. Ofisimiz Ukrayna’dan satın almaların tamamını sektör ayırt etmeksizin sizin adınıza bir ortak gibi yaparak kendisine ürün alıyor gibi pazarlığını gerçekleştirir ve gerekli her konuda size bilgi transferini sağlar. Siz ithal etmek istediğiniz hammadde ya da ürünü ofisimizle iletişime geçerek bildirmeniz durumunda biz size istediğiniz standartta ürünü tedarik eder ya da ürettiririz. Bunların yanında "OkayTrade" MPC Co. Kuruluşunda vizyonunu belirtmiş ve daha çok uzun yol kat edeceğini belirtmiştir. Ticari ahlakımızla bağdaşmayan ve etik olmadığına inandığımız hiçbir fiili gerçekleştirmemeyi ilke edinmiştir. Müşterilerimizle yaptığımız anlaşma dışında farklı bir kazanç beklentimiz olmayacaktır. Bizim işimiz size en iyiyi en uygun fiyata temin etmenizi sağlamaktır.

 


Ukrayna’ya yatırım yapmayı düşünüyoruz. Değerlendirdiğimiz projeler var ancak Ukrayna’da çok fazla ve yaygın mafya olduğunu düşünüyoruz. Ukrayna’da mafya var mı? Yabancıları yatırımcıları nasıl etkilemekte?
 
              Ukrayna da mafya yoktur demek doğru cevap olamaz. Mafya var tabii ki ancak mafya Türkiye de, Amerika da, İtalya da,Çin de, Avrupa ve Asya ülkelerinde de var. Ukrayna Hükümetinin son yıllarda bu konuyla ilgili aldığı önlemler ve çalışmalardan dolayı illegal faaliyetler büyük bir hızla çökmektedir. Ayrıca yabancı sermayeyi ülkeye alabilmek için radikal çalışmalar yapan devlet çeşitli kamu kesimlerindeki çürük yumurtaları da temizleme yoluna giderek Batılılaşma yolunda hızla ilerlemektedir.Dolayısı ile yabancı sermayenin bu kadar yoğun olduğu bir ülkede mafya veya illegal faaliyetlerin giderek çöktüğü de anlaşılmaktadır.Bunların yanında yatırımcıya bu ülkeye geldikten sonra doğru, dürüst ve ciddi kişi ve firmalarla kontak kurarak hareket etmelerini tavsiye ederiz.  
             "OkayTrade" MPC Co. doğru ve güçlü kanalları ile müşterilerine her anlamda hizmet vermeye gayret göstermektedir.

Ukrayna’dan vadeli mal alınabilinir mi?
 
Eğer vadeli akreditif açtırırsanız Ukrayna’dan vadeli mal alabilirsiniz.

Satın aldığımız ürünlerde problem çıktı. Ne olacak?
 

              Acentenizin ana görevi doğabilecek problemleri sizin için çözmek, fabrikayla aranızda köprü olarak işlerin sizin lehinize sonuçlanmasını sağlamak. Eğer bir satın alma acentesi ile çalışmıyorsanız en iyi çözüm Ukrayna’ya gelmeniz, iyi bir tercüman ve iyi bir avukat tutarak problemi yerinde çözmek olacaktır.

 


Ukrayna’dan Türkiye’ye nakliye fiyatı ne kadar?
 
Nakliye masrafları değişebilmektedir. İhtiyaç durumunda sizin için Uluslararası nakliye firmalarından teklifler toplar değerlendirmenize sunarız.

Ukrayna’dan ürün almaya başladıktan sonra her seferinde gidip gelmek zorunda mıyız?

 
 
          Ukrayna’daki satın alma departmanınız misyonu ile size hizmet verecek "OkayTrade" varken sürekli gidip gelmenize gerek kalmayacaktır.
 

 


Ukrayna’ya geldiğimde istediğim yere nasıl gidebilirim? Yabancı dil de bilmiyorum…

 
        Havaalanına inmenizden, Türkiye’ye dönmenize kadar ki gerekli organizasyonu ofisimiz gerçekleştirmektedir. Ukrayna da rahat edeceğinizden şüpheniz olmasın.

 


Daha önce hiç ithalat yapmadım, gümrük işini nasıl çözebilirim?
 
        İyi bir gümrük müşavirliği firmasıyla görüşüp malınızın ithalat mevzuatı hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz. Bir malı ithal etmeyi düşündükten sonraki ilk yapılması gereken şey gümrük mevzuatını kontrol etmek ve ithalatında bir problem yoksa araştırmalara girmektir.

 

 


Share |
Copyright OkayTrade MPC Co. © 2009 - 2012