OkayTrade Tuesday, 25/06/2019, 8:54:50
Welcome Guest | RSS
SİTE MENÜ

ÜYELİKLERİMİZ
 
 
NEDEN UKRAYNA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

1. Lise mezunu olmaktansa, YÖK denkliği olmasa da bir üniversite mezunu olmak çok daha akılıca bir seçimdir. Çünkü YÖK denkliği sadece kamu görevlisi olarak çalışmak istediğinizde ihtiyacınız olan bir şeydir. Özel sektör ise sizin bireysel becerileriniz ve aldığınız eğitimin kalitesi ile ilgilenecektir. Dilerseniz YÖK denklik sınavına girerek diplomanızın denkliğini de almanız yasal olarak mümkün!


2. Ukrayna’da bir yıl eğitim almanın maliyeti, her şey dahil olmak üzere Türkiye’de alacak olduğunuz dershane eğitiminin masrafına eşittir, hatta çoğu zaman daha ucuzdur.


3. Ülkemizde uygulanan ve ne kadar adaletli olduğu tartışılan üniversite giriş sistemini aşamayıp, lise mezunu olmak yerine, uçak mühendisi, bilgisayar programcısı ya da masterlı bir işletmeci olun. Sınav zorunluluğu olmadan.. Sadece lise diplomanızla...


4. Doğrudan YÖK denkliğinin olmaması, Ukrayna’daki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına asla gelmemektedir. Ukrayna’daki birçok üniversite, ülkemizdeki çoğu üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir. Buna ek olarak, Ukrayna’daki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümümün üstündedir. Unutmayalım ki, eski Sovyetler Birliğinin askeri teknoloji ve uzay çalışmaları üzerine başarılarının çoğunun altında Ukrayna’daki üniversitelerin imzası vardır. Ukrayna’daki üniversitelerin çoğu, dünya sıralamasında Türkiye’deki birçok üniversitenin üstünde yer almaktadır.


5. Ukrayna’daki üniversitelerin çok büyük bir bölümü, Lizbon anlaşması esaslarına göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere tamamen denktir. Denklik sorunu maalesef sadece Türkiye ile yaşanmaktadır. Dilerseniz YÖK denklik sınavına girerek diplomanızın denkliğini de almanız yasal olarak mümkündür!


6. Bu ülkede eğitim alırsanız, ister istemez Rusça ve Ukraynaca dillerini çok iyi öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunu İngilizce eğitimi ile de birleştirirseniz, ana dilinizle beraber 4 dil bilen çok vasıflı bir profesyonel olabilirsiniz.


7. Ukrayna’da eğitim alarak, birçok ülkeden gelen öğrencilerden oluşan çok uluslu bir ortamda yamaya şimdiden alışırsınız. Unutmayın ki, sınıfınızdaki arkadaşlarınız, farklı ülkelerde yarının profesyonel çalışanları ya da yöneticileri olacaklardır. Bu da size geniş bir çevre edinme imkânı verecek, gelecekte birçok farklı açılımlara sahip olmanızı sağlayacaktır.


8. Ukrayna’da konaklama ve sosyal giderler, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinin çok altındadır. "Yıllık” yurt konaklaması ortalama 300$ - 800$ arasıdır. Bu rakam Avrupa’nın birçok kentinde minimum "aylık 250 €” dur.
 
DİĞER BAŞLIKLAR
 
UKRAYNADA EĞİTİM
UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ
YÖK DENKLİĞİ
YÖK BAŞKANLIĞINDAN DUYURU
UKRAYNADA KONAKLAMA
YAŞAM KOŞULLARI
KAYIT İŞLEMLERİ
ÖĞRENCİ VİZESİ
NEDEN BİZİMLE OLMALISINIZ
Share |
Copyright OkayTrade MPC Co. © 2009 - 2012