OkayTrade Tuesday, 25/06/2019, 9:12:07
Welcome Guest | RSS
SİTE MENÜ

ÜYELİKLERİMİZ
 
 
UKRAYNADA YAŞAM KOŞULLARI
Ukrayna kaliteli bir üniversite eğitimi almak için dünyanın en ekonomik seçeneklerinden biridir. Yüzlerce üniversitenin bulunduğu Ukrayna'da hem eğitim, hem de konaklama masrafları gerçekten çok uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ve yurt harçları değişse de genellikle aradaki farklar büyük rakamlar olmamaktadır. Ukrayna da eğitim alırken sizi bekleyen yıllık maliyetler şöyle özetlenebilir.

YILLIK ORTALAMA EĞİTİM GİDERLERİ
Yıllık Üniversite Harcı 1000 - 2500 USD / EURO
Yıllık yurt harcı 350 – 1000 USD / EURO
Yıllık Genel Toplam ( ortalama) 2000 - 3500 USD / EURO
Aylık Harçlık İhtiyacı 300 - 400 USD / EURO

Önemli Hatırlatma : Ukrayna da krizle birlikte USD ile EURO arasında kur farkı çok fazla olmadığından dolayı Üniversiteler zaman zaman ödemeleri EURO olarak da talep edebilmektedir.

Ukrayna üniversitelerinin birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni Ukrayna’daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik ve avantajlı olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden çok daha ucuza gelmektedir.

1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelen Ukrayna, komünist rejimin etkisinden en çabuk kurtulan ülkelerden biri olmuş, Avrupa ülkelerinin standartlarına ve yaşam tarzına hızlı bir geçiş yapmıştır.

YEMEK GİDERLERİ
Ukrayna’da aylık yemek gideri ortalama 100-200 ABD dolarıdır. Üniversitelerin Caferlerinde bir öğün yemek 10-30 Grivna yani Türk lirası olarak yaklaşık 1,50 - 5,00 TL’ arasındadır.
KONAKLAMA GİDERLERİ
Öğrenci Yurtları:
Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Her kattaki ortak mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini hazırlayıp pişirebilirler. Duş ve banyolar da ortak kullanımda olup sürekli sıcak su bulunur. Öğrencilerimizin bildirimlerine göre gelişmiş altyapı sayesinde Ukrayna’daki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır.
Ev kiraları:
Kiev'de kiralık evde konaklamak isterseniz, bu doğal olarak yurt kadar ekonomik olmayacaktır. Şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve konforuna göre değişmek üzere aylık kira bedeli 200 - 1000 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 200 - 350 USD arasında olmaktadır.
Ulaşım Giderleri:
SSCB döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 15 TL ’dir. Ayrıca metro ve tramvay jetonları yaklaşık 40 kuruşa karşılık gelir. Bu jetonla metro içinde 3 hat değiştirebilir Kiev'in bir yarısından diğer yarısına geçebilirsiniz.
Sağlık:
Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası yıllık 80 $'dır. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç ve muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar.
Banka Hizmetleri:
Private Bank, Aval Bank, Ukrexim Bank, VAB Bank, Swed Bank, Universal Bank, ERSTE Bank gibi Ukrayna’nın önde gelen bankalarıdır. Para transferi için Türkiye’deki bir bankadan hesap açtırırsanız size Türkiye’den para yatırıldığında 1 dolar kesintiyle istediğiniz bankomattan paranızı istediğiniz an çekebilirsiniz. ( Bu sistem Garanti Bankası için geçerli. Diğer bankaların uygulamalarını banka şubelerine sorunuz.) Kiev’de bankomat kullanımı çok yaygındır ve bütün bankalar ortak sistemden çalıştıkları için herhangi bir bankanın bankomatından paranızı çekmeniz mümkündür.
Sosyal Yaşam:
Ukrayna’da sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler aktivite zenginliği içinde geçecek günler bekliyor.
DİĞER BAŞLIKLAR
UKRAYNADA EĞİTİM
UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ
YÖK DENKLİĞİ
YÖK BAŞKANLIĞINDAN DUYURU
UKRAYNADA KONAKLAMA
 
KAYIT İŞLEMLERİ
ÖĞRENCİ VİZESİ
NEDEN UKRAYNADA ÜNV.EĞİTİMİ
NEDEN BİZİMLE OLMALISINIZ
Share |
Copyright OkayTrade MPC Co. © 2009 - 2012